Průkaz energetické náročnosti budovy: kdo a proč jej potřebuje

Víte o tom, že jako pronajímatelé máte povinnost disponovat průkazem energetické náročnosti budovy a zájemcům o pronájem jej předložit? Jaké informace v tomto průkazu najdete? A na koho se povinnost pro jeho získání naopak nevztahuje? Na toto téma se podrobně podíváme v tomto článku. Zároveň vám představíme i další novinky, které s energiemi souvisí a na které byste neměli zapomenout.

Průkaz energetické náročnosti budovy: kdo a proč jej potřebuje
Průkaz energetické náročnosti budovy.

Co je průkaz energetické náročnosti budovy

Jako průkaz energetické náročnosti budovy (zkráceně PENB) se označuje dokument, který udává, jak je daná stavba energeticky náročná. V podstatě tedy pomocí tohoto dokumentu můžete odhalit, jaké množství energie je potřeba na provoz dané stavby.

Průkaz energetické náročnosti budovy bývá mnohými laiky nesprávně označován jako „energetický štítek“. Pravdou ovšem zůstává, že tímto slovním spojením se označují energetické třídy elektrospotřebičů (setkat se s nimi můžete třeba při nákupu nové lednice, televize a podobně).

Povinnost vlastnit PENB ukládá zákon o hospodaření s energií. Tento dokument vznikl proto, aby i ve stavebnictví docházelo k posunu směrem k udržitelnějším materiálům. Štítek má také za úkol chránit případné budoucí majitele či nájemníky, kteří získají již předem představu o tom, jak se budou pohybovat jejich budoucí náklady za energie.

Co lze vyčíst z průkazu energetické náročnosti budovy

Průkaz energetické náročnosti budovy hodnotí, jaké množství energie je potřeba pro vytápění, chlazení, osvětlení, ohřev vody, větrání a úpravu vlhkosti vzduchu. Kromě toho z něj lze vyčíst i další užitečné údaje o vlastnostech budovy a případných nedostatcích (například ve kterých konkrétních částech domu dochází k největším tepelným ztrátám).

Základní informací v průkazu energetické náročnosti budovy je takzvaná energetická klasifikační třída, kterou objekt získává podle své energetické náročnosti. Stupnice obsahuje celkem sedm tříd.

Klasifikační třída

Slovní vyjádření klasifikační třídy

Roční měrná spotřeba energie na 1 m2

A

Mimořádně úsporná

≤ 50 [43] kWh/m²

B

Velmi úsporná

≤ 97 [82] kWh/m²

C

Úsporná

≤ 142 [120] kWh/m²

D

Méně úsporná

≤ 191 [162] kWh/m²

E

Nehospodárná

≤ 246 [205] kWh/m²

F

Velmi nehospodárná

≤ 286 [245] kWh/m²

G

Mimořádně nehospodárná

> 286 [245] kWh/m²

Od roku 2022 platí, že novostavby rodinných domů musí splňovat minimálně kategorii B. To je dáno i celkovou snahou o to vytvářet stavby, které budou využívat obnovitelné zdroje energie a účinné technologie.

Kdo musí mít PENB

Průkaz energetické náročnosti budovy je potřeba získat v několika případech:

  • Při výstavbě nového bydlení.
  • Při rekonstrukci stávajícího bydlení, a to za předpokladu, že rekonstrukce změní alespoň 25 % celkové plochy obálky domu.
  • Při prodeji nemovitosti, kdy majitel musí předat PENB novému vlastníkovi při podpisu kupní smlouvy.
  • Při pronájmu nemovitosti, kdy vlastník musí předložit PENB nájemníkovi při podpisu nájemní smlouvy. 

Na které stavby se povinnost PENB nevztahuje

Tak jako prakticky u všeho, i u průkazů energetické náročnosti budovy existují určité výjimky. Některé stavby tedy povinnosti mít energetický průkaz nepodléhají. Konkrétně se jedná o:

  • Malé budovy s energeticky vztažnou plochou do 50 m².
  • Rekreační objekty, u nichž spotřeba energie nepřesahuje 25 % z předpokládané spotřeby při celoročním užívání.
  • Budovy, které byly postaveny před rokem 1947 a zároveň nebyly po tom samém roce výrazně rekonstruovány (platí pravidlo 25 %).
  • Kulturní památky a budovy v památkové rezervaci, případně budovy, které slouží pro náboženské účely, jejichž roční spotřeba energie činí maximálně 700 GJ.
Energetickou náročnost budovy mohou pomoct snížit třeba solární panely.

Jak získat energetický štítek domu

Vydávat platný průkaz energetické náročnosti budovy mohou pouze odborně vyškolení a akreditovaní pracovníci. Označují se jako energetičtí specialisté a musí disponovat patřičným oprávněním pro zpracování průkazu. Konkrétní seznam všech pověřených energetických specialistů najdete na webových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

K vystavení průkazu energetické náročnosti budovy budete potřebovat doložit hned několik dokumentů. Jedná se o:

  • Informace o vytápění včetně specifikace tepla, teplotního spádu otopné soustavy a tak dále. 
  • Popis vzduchotechnického zařízení, včetně hlavních technických parametrů.
  • Stavební část s informacemi o skladbách či materiálech všech konstrukcí.
  • Popis parametrů výplní otvorů.
  • Zdravotně-technické instalace.
  • Informace o veškerých dalších technologií, pokud budou realizovány (např. klimatizace či solární systém).
  • Průvodní zprávu.
  • Souhrnnou technickou zprávu.
  • Situační výkres s vyznačením orientace objektu ke světovým stranám. 
  • Informace o půdorysu nemovitosti, řezu a vizualizaci domu.

Kolik stojí vydání průkazu energetické náročnosti budovy

Cena za průkaz energetické náročnosti budovy se může lišit. Záleží totiž na velikosti nemovitosti a také na tom, zda jej potřebujete k novostavbě nebo při rekonstrukci starší budovy. U starší budovy počítejte s tím, že výsledná částka bude ještě vyšší. Pokud totiž v tomto případě nebudete mít k dispozici projekt a další potřebné údaje, musí energetický specialista váš dům navštívit, což se do ceny přirozeně promítne.

Konkrétní cenové rozpětí za vydání PENB se pohybuje v rozmezí od 2 do 8 tisíc korun. Průkaz energetické náročnosti budovy je platný 10 let.

V závislosti na vytíženosti trvá zpracování PENB zhruba 2 až 4 týdny. Někteří specialisté ale nabízí i expresní zpracování pro případ, že na to spěcháte.

Nezapomeňte na další povinnosti související s energiemi

Jak jsme již zmínili, jakožto pronajímatel máte povinnost předložit budoucím nájemníkům průkaz energetické náročnosti budovy. Kromě toho se na vás ale vztahuje několik dalších povinností, které s energiemi rovněž souvisí.

Měřidla s dálkovým odečtem

Zákon č. 362/2021 Sb. s účinností od 1. 1. 2022 uvádí povinnost instalovat vodoměry na teplou vodu a měřiče tepla pouze s dálkovým odečtem. Měřidla, která již jsou v provozu před 1. lednem 2022, je třeba po projití doby platnosti vyměnit za měřidla s dálkovým odečtem. A to tak, aby tato měřidla k 1. 1. 2027 již byla opatřena dálkovým odečtem.

Zmíněný zákon se netýká vodoměrů na studenou vodu, ty tedy mohou zůstat bez dálkového odečtu.

Měsíční odečítání měřičů

S účinností od 1. 1. 2023 byl dále schválen zákon č. 424/2022 Sb., který od 1. 1. 2024 nařizuje odečítat měřiče tepla a teplé vody jednou měsíčně a tyto naměřené hodnoty předávat konečným spotřebitelům.

Nová vyhláška o rozúčtování nákladů na vytápění a společnou přípravu teplé vody pro dům

Další novinkou je vyhláška č. 274/2023 Sb., kterou se mění vyhláška č. 269/2015 Sb., o rozúčtování nákladů na vytápění a společnou přípravu teplé vody pro dům, ve znění vyhlášky č. 376/2021 Sb. Tato novela nabývá účinnosti od 1. 1. 2024.

Vyhláška si klade za cíl vyjít vstříc uživatelům bytů a majitelům bytových domů, kteří chtějí šetřit teplem. Základní princip rozúčtování nákladů zůstane stejný jako dosud. Celkové spotřebované teplo se rozdělí na základní složku (rozpočítává se dle výměry bytu) a spotřební složku (počítá se dle naměřených hodnot spotřeby tepla v bytě). Rozdíl však spočívá ve výši těchto složek.

Do konce roku 2023 činila základní složka 30-50 % z celkových nákladů. Nově se jedná o 40, 50 nebo 60 %. Konkrétní hodnotu určuje energetická náročnost budovy. Správci bytových domů, bytových družstev a společenství vlastníků jednotek navíc mohou krajní hodnoty o 10 % snížit nebo zvýšit. To znamená, že se základní složka může pohybovat v rozmezí od 30 do 70 %.

Co to znamená v praxi?

  • Energeticky úsporné domy mohou pracovat s vyšší základní složkou (až 70 %). Větší část tepla se v tomto případě do bytu dostává prostupem od sousedních bytů. Zároveň díky zateplení nemá teplo tendenci tolik odcházet z budovy ven. 
  • Nehospodárné domy budou pracovat s nižší základní složkou (až 30 %). V těchto domech uživatelé jednotlivých bytů více ovlivňují celkové náklady za vytápění tím, jak dlouho větrají či na jakou teplotu doma topí.

Konkrétní výše základní a spotřební složky dle energetické třídy

Pokud vás zajímá, v jaké konkrétní výši se bude pohybovat základní a spotřební složka u vašeho domu, můžete se informovat v následující tabulce. Konkrétní hodnoty se odvíjí od průkazu energetické náročnosti budovy.

Pokud se jedná o byty v mimořádně úsporných budovách třídy A, problematika rozúčtování se jich obvykle netýká.

Typ budovy

Energetická třída

Základní složka

Spotřební složka

Velmi nehospodárná a mimořádně nehospodárná

F a G

30-50 %

50-70 %

Nevyhovující a nehospodárná

D a E

40-60 %

40-60 %

Úsporná a vyhovující (případně mimořádně úsporná)

B a C (případně A)

50-70 %

30-50 %



eDomovnice je vaším průvodcem ve světě pronájmu. S její pomocí získáte všechny důležité informace na jednom místě a nebudete se zbytečně topit v administrativě. Vyzkoušejte všechny její funkce na 40 dní zdarma.

Stále s vámi téma resonuje?

Pojďme to společně probrat a nakonec myšlenky přetavit do praxe vaší eDomovnice. Napište mi na podpora@edomovnice.cz.