Jak má vypadat předávací protokol, když pronajímáte byt? 5 věcí, které by měl obsahovat

spěšně jste našli vhodné budoucí nájemce, kterým hodláte pronajmout svůj byt či dům. Nyní přichází na řadu otázka předávacího protokolu, bez kterého se jednoduše neobejdete. Víte, kdy jej sepsat a jak postupovat při ukončení pronájmu? A co přesně by měl obsahovat?

V tomto článku se dozvíte, proč by měl předávací protokol symbolizovat velmi důležitou součást pronajímacího procesu. A zároveň vám prozradíme 5 hlavních položek, bez kterých se tento dokument neobejde.

Proč je předávací protokol tak důležitý?

Předávací protokol symbolizuje dobrovolný, ale zároveň velmi užitečný dokument. K jeho sepsání dochází při fyzickém předání nemovitosti a má v podstatě jediný účel - zaznamenat skutečný stav předávané nemovitosti.

Ačkoliv si zájemce prohlédl nemovitost již při samotné prohlídce, do předání nemovitosti uplynula určitá doba, a je proto nutné celý proces zopakovat. Zároveň je možné, že u prohlídky není nájemce tak pečlivý a může mu nějaká drobnost uniknout.

Předávací protokol tedy slouží k zaznamenání skutečného stavu předávaného domu, nebo bytu. Využívá se proto, aby v budoucnosti nebylo pochyb o tom, v jakém stavu se nemovitost v okamžiku předání nacházela.

Kdy předávací protokol sepsat?

Při pronájmu nemovitosti dochází k předání bytu většinou první den nájemního vztahu. V tento den je tedy potřeba se s budoucím nájemníkem sejít, předávací protokol vyplnit a rovněž mu předat klíče.

Před samotným pronájmem je pochopitelně nutné byt či dům vyklidit, aby se zde nenacházely žádné osobní věci, které nejsou předmětem pronájmu. Nezapomeňte se podívat také do sklepní kóje či garáže, zda tam přece jen něco nezbylo po vás nebo po předešlých nájemnících.

Zároveň musí být nemovitost uvedena do domluveného stavu. Pokud jste se například dohodli na odstranění nějakých závad, nezapomeňte vše provést do smluveného data.

Před předáním bytu nezapomeňte nemovitost vyklidit.
Před předáním bytu nezapomeňte nemovitost vyklidit.

5 věcí, které by měl předávací protokol obsahovat

Níže pro vás uvádíme několik položek, které byste do předávacího protokolu rozhodně měli zahrnout.

Co, kdo a komu předává

Ze všeho nejdříve je potřeba konkrétně specifikovat předmět předání. Uveďte proto:

  • zda se jedná o bytovou jednotku či prostor sloužící k podnikání,
  • jaká je výměra tohoto prostoru,
  • kde přesně se nachází (podlaží, číslo popisné, katastrální území a obec).

Pokud pronajímáte například jen část bytu či jednotlivé místnosti (typicky ve spolubydlení), nezapomeňte to rovněž do protokolu uvést. A chybět by zde pochopitelně nemělo ani vymezení smluvních stran.

Stavy na měřidlech

Platbu záloh na energie a služby může buď zajišťovat pronajímatel, nebo vše nechat přepsat na nájemce a o nic se již nestarat.

Při přepisu energií na nájemce je potřeba počítat s tím, že energetická společnost má na tento úkol vždy nějakou lhůtu (většinou se pohybuje kolem jednoho měsíce). I z tohoto důvodu je potřeba mít aktuální stav zaznamenaný.

V předávacím protokolu tedy uveďte stav na:

  • elektroměru (kWh),
  • vodoměru (m3),
  • plynoměru (m3),
  • a měřiči tepla.

Počet předávaných klíčů

V předávacím protokolu také uveďte celkový počet předávaných klíčů a rovněž to, od čeho tyto klíče jsou (od bytu, sklepní kóje, garáže apod.). Pokud si jako pronajímatel chcete ponechat jeden svazek klíčů i vy, může být tato skutečnost také v předávacím protokolu zahrnuta (nebo případně v nájemní smlouvě).

Bohužel je třeba počítat s tím, že některým nájemcům se to líbit nemusí a nechají si proto vyměnit zámek od bytu, aniž by vám náhradní klíč předali.

Součástí předávacího protokolu by měla být informace o počtu předávaných klíčů.
Součástí předávacího protokolu by měla být informace o počtu předávaných klíčů.

Všechny přítomné závady

Ještě než se pustíte do samotného pronajímání své nemovitosti, v klidu si ji důkladně prohlédněte. A pokud si všimnete jakýchkoliv závad, do předávacího protokolu je zaznamenejte. Může se jednat například o:

  • prasklinu v omítce,
  • nefunkční těsnění v části sprchového koutu,
  • prasklinu na obkladech,
    a podobně.

V případě přítomné závady by měla být součástí předávacího protokolu i informace o tom, zda tuto závadu plánujete odstranit, případně nějak finančně kompenzovat.

Soupis vybavení

Pokud nemovitost pronajímáte i s nějakým vybavením (například skříně, obývací stěna, pohovka a další), rozhodně nezapomeňte tuto skutečnost v předávacím protokolu zmínit. Vybavení přitom vždy popište co nejpřesněji, abyste se vyhnuli možným dohadům.

Jestliže máte tu možnost, je vhodné k samotnému protokolu přiložit i fotografie vybavení včetně zachycení všech případných závad. Díky tomu se vyhnete možným nedorozuměním.

U předávaných spotřebičů (chladnička, myčka, trouba atd.) uveďte v předávacím protokolu konkrétní číslo modelu. Tím se pojistíte i proti tomu, aby nespolehlivý nájemce například nevyměnil spotřebiče za starší.

Jak postupovat při ukončení nájmu?

V praxi se často postupuje tak, že se nájemní vztah ukončí opětovným sepsáním předávacího protokolu. Zde je zejména na vás, abyste si nemovitost opravdu důkladně prohlédli a zkonzultovali s nájemníkem všechny případné závady a škody. Odhalit můžete například nefunkční spotřebič, potrhanou sedačku a podobně.

Jak má být s případnou škodou naloženo, by mělo být vždy uvedeno v nájemní smlouvě. Buď se o ni postará kompletně nájemce, nebo pouze zaplatí finanční škodu, která bude při předávání vyčíslena. Tato škoda se obvykle hradí z jistoty, kterou nájemce složil pronajímateli před nastěhováním.

Vsaďte na kompletní správu nemovitostí pod jednou střechou

Spravujete nemovitost a chcete mít ve všem pořádek? S eDomovnicí ušetříte čas strávený zdlouhavým papírováním. Na jednom místě totiž budete mít veškeré informace potřebné pro pronájem vaší nemovitosti.

  • eDomovnice automaticky vygeneruje nájemní smlouvu. Stačí jen vyplnit přehledný formulář s osobními údaji a údaji o nemovitosti.
  • V přehledných tabulkách vždy uvidíte, jaké smlouvy jsou aktivní, kde je případně potřeba uzavřít předávací protokol, nebo který nájemník vám dluží peníze.
  • Nájemní smlouvu můžete s nájemníkem podepsat pohodlně na tabletu.
  • Platby za nájem se automaticky párují podle variabilního symbolu. V reálném čase tedy uvidíte, kdo vám zaplatil a kdo vám ještě nájemné dluží.
  • Do eDomovnice získají přístup i vaši nájemníci. Následně s nimi můžete sdílet všechny důležité informace (například o plánované odstávce přívodu vody) online.

Stále s vámi téma resonuje?

Pojďme to společně probrat a nakonec myšlenky přetavit do praxe vaší eDomovnice. Napište mi na podpora@edomovnice.cz.