Může pronajímatel zakázat zvíře v bytě?

Někteří nájemníci řeší, že jim pronajímatel zakazuje chov zvířete v bytě. Má na to ale pronajímatel opravdu právo? Zjistěte, co o této problematice říká zákon a jak se k tomu postavit. Zároveň se podíváme na to, jakými způsoby si můžete kompenzovat případné náklady, které mohou být se zvířaty spojené.

Pronajímatel vám zvíře zakázat nemůže.
Pronajímatel vám zvíře zakázat nemůže.

Zvíře v pronájmu aneb co říká zákon

Nový občanský zákoník v tomto ohledu hovoří jasně. Pronajímatel svému nájemníkovi nemůže zakázat, aby choval psa, kočku nebo jiného domácího mazlíčka v pronajímané nemovitosti.

A to ani za předpokladu, že tuto podmínku uvede v nájemní smlouvě. Pokud tak totiž učiní a nájemník to poruší, nelze ho za to nijak potrestat. Zároveň tuto formulaci ve smlouvě nelze právně nijak vymáhat.

Má to ale háček…

Zákoník stanovuje, že nájemníci mají právo na chov zvířete v pronajaté nemovitosti v případě, že tento chov nepůsobí pronajímateli ani ostatním obyvatelům domu „nepřiměřené obtíže“. To, co se skrývá pod pojmem „nepřiměřené obtíže“, bohužel není nijak blíže specifikováno.

Posuzování takové situace je proto velmi individuální. V potaz se musí vzít nejen povaha nemovitosti, ale i počet domácích mazlíčků nebo třeba hluk, který způsobují. Pokud se „nepřiměřené obtíže“ prokáží, může majitel nájemníky vyzvat k vystěhování mazlíčků. A pokud to nájemník nebude respektovat, může dojít k vypovězení nájemní smlouvy ze strany pronajímatele.

Pokud pes čas od času štěkne, o nepřiměřených obtížích pravděpodobně hovořit nelze. Situace ale může být opačná v případě, kdy pes štěká po celý den, v noci hlasitě vyje a sousedi kvůli tomu nemohou spát. Hranici snesitelnosti je však těžké stanovit.

S budoucími nájemníky si vždy promluvte

Nájemníky si vybíráte vy sami. Pokud na prohlídku přijde pár, který se vám pochlubí tím, že má hned několik psů a vy je ve své nemovitosti nechcete, není nic jednoduššího, než je odmítnout.

Na druhou stranu ne každý vám na prohlídce může říkat pravdu. Setkat se můžete i se situací, kdy vám zájemci svého domácího mazlíčka zatají a vy s tím zkrátka a jednoduše nic nenaděláte. Nicméně vyplatí se si s potenciálními zájemci o této skutečnosti upřímně promluvit, abyste o nich věděli co možná nejvíce. S tím ostatně souvisí i to, že byste si své zájemce o pronájem měli vždy ověřit.

Co dělat s tím, když má nájemník v bytě mazlíčka a já ho tam nechci

Přítomnost domácího mazlíčka sama o sobě není důvodem pro vypovězení nájemní smlouvy ze strany pronajímatele.

Pokud vám ale tato skutečnost bude zásadně vadit, máte jednu možnost. Většina nájemních smluv se uzavírá na dobu určitou s platností jednoho roku. Vy se pak můžete rozhodnout svému nájemníkovi nájemní smlouvu po době uplynutí její platnosti neprodloužit. Na druhou stranu vás ale bude čekat opět kolečko spojené s hledáním vhodného člověka. Vždy tedy zvažte obě strany mince.

Za škody způsobené zvířaty zodpovídá jejich majitel.

Rizika spojená s přítomností mazlíčků v pronajaté nemovitosti

Pokud bude nemovitost užívána společně s domácími mazlíčky, riskujete, že:

  • může docházet ke konfliktům s ostatními obyvateli (např. panelového domu),
  • může docházet k vyššímu hluku a znečištění společných prostor,
  • domácí mazlíčci mohou poškodit vybavení nemovitosti (např. sedačku či kuchyňskou linku).

Kdo platí za škody způsobené chovem domácích mazlíčků

V této otázce má zákon jasno. Podle § 2933 občanského zákoníku je osobou povinnou povinnou k náhradě škody způsobené zvířetem předně vlastník zvířete, a to ať již bylo zvíře pod jeho dohledem nebo pod dohledem osoby, které vlastník zvíře svěřil, anebo se zatoulalo nebo uprchlo.

Pokud tedy pes nájemníka něco poškodí ve vašem bytě, platí za tuto škodu právě jeho majitel. Stejně tak i v případě, kdy mu uteče na sousedův pozemek a zničí něco právě tam.

Jak se na nájemníky s domácími mazlíčky připravit

Češi jsou národem pejskařů. Tohoto čtyřnohého mazlíčka má doma až 40 % lidí. Spousta dalších pak vlastní kočku. Proto může být poměrně těžké hledat striktně spolehlivé nájemníky bez domácích mazlíčků.

Jak se tedy na potenciální zájemce připravit, abyste měli podchyceny ty největší hrozby? A jakými způsoby si můžete kompenzovat vzniklé náklady?

1. Vyšší finanční jistota

Potenciálním zájemcům s domácími mazlíčky můžete nabídnout, že finanční jistotu stanovíte v o něco větší výši. Pokud dojde na opravu škod způsobených právě domácím mazlíčkem, budete moct celou záležitost řešit z této kauce. Pamatujte na to, že maximální výše jistoty může odpovídat až šestinásobku měsíčního nájmu.

2. Vyšší příspěvek na úklid společných prostor

U některých společenství vlastníků jednotek (SVJ) se můžete setkat s tím, že mají poplatek za úklid společných prostor závislý na počtu zvířat nájemníka.

3. Častější kontrola nemovitosti

Jakožto pronajímatel máte právo na provádění pravidelné kontroly nemovitosti, která vám pomůže odhalit případné závady či poškození. U majitelů domácích mazlíčků můžete zvážit častější návštěvy (ale pozor na to, aby nebyly obtěžující a nájemník nezačal požadovat slevu z nájemného. Případné škody od zvířat pak můžete s nájemníky komunikovat a domluvit se s nimi na nápravě.

4. Vyšší nájemné

Chov domácích mazlíčků může z dlouhodobého hlediska způsobit větší běžné opotřebení podlahy nebo vybavení bytu. Stanovte tedy výši nájemného tak, abyste byli schopni tuto skutečnost pokrýt. Více o této problematice se můžete dočíst v našem článku, který se zaměřuje na to, za kolik pronajmout byt, abyste neprohloupili.

5. Pronajímejte nemovitost jako nezařízenou

Tímto způsobem předejdete roztrhaným sedačkám a dalším poškozeným kusům nábytku. Nechte nájemníky, aby si byt či dům vybavili podle sebe.

6. Oznamovací povinnost

Nájemníkům ze zákona automaticky neplyne žádná oznamovací povinnost v případě, kdy si pořídí nového čtyřnohého člena rodiny. Do nájemní smlouvy si však můžete tuto skutečnost zanést. V takovém případě nájemníkovi skutečně vzniká oznamovací povinnost a musí vás na přítomnost domácího mazlíčka upozornit.

Závěrem

Nyní již víte, že jakožto pronajímatel nemůžete svým nájemníkům chov domácího mazlíčka zakázat. Jedinou výjimkou je situace, kdy by tento chov vám či ostatním obyvatelům domu způsoboval „nepřiměřené obtíže“.

Sehnat striktně spolehlivé nájemníky bez domácích mazlíčků může být někdy obtížné. Proto se vyplatí být na tuto skutečnost připraveni.

S usnadněním pronajímání nemovitostí vám pak pomůže eDomovnice. S její pomocí získáte všechny důležité informace na jednom místě a nebudete zahaleni papírováním a složitou administrativou. Vyzkoušejte veškeré její funkce na 40 dní zdarma.

Stále s vámi téma resonuje?

Pojďme to společně probrat a nakonec myšlenky přetavit do praxe vaší eDomovnice. Napište mi na podpora@edomovnice.cz.