Ověřte si své zájemce o pronájem: 5 tipů, jak postupovat

"Důvěřuj, ale prověřuj“, praví stará lidová moudrost. Svým nájemníkům svěřujete do užívání majetek v hodnotě statisíců až milionů korun. Než tak učiníte, měli byste o nich získat co nejvíce potřebných informací. A to ideálně dříve, než se do vaší nemovitosti nastěhují.

Prozradíme vám, jakými způsoby si potenciální nájemníky prověříte. Dozvíte se, do jakých rejstříků nahlédnout (ať už zdarma, nebo za malý poplatek). A také vám dáme několik tipů na konkrétní otázky, které zájemcům při prohlídce položit.

Pojďme si společně proklepnout zájemce o vaši nemovitost.

Nájemníka si vyberte podle svých preferencí

Máte pochopitelně plné právo vybrat si nájemníka podle svých osobních preferencí. Dejte si však pozor na diskriminační požadavky. A rozhodně je neuvádějte v inzerátu.

Vyvarujte se diskriminačních vlastností, jako je například:

  • pohlaví,
  • vzdělání,
  • národnost,
  • náboženské vyznání,
  • nebo rodinné poměry.

Veškeré důležité informace zjistíte při prohlídce. Pokud se vám cokoliv nebude líbit, vždycky můžete zájemce odmítnout bez udání důvodu.

Nedejte jen na skvělý první dojem

Při výběru vašeho budoucího nájemníka se nikdy nenechte ovlivnit prvním dojmem. Každý zájemce se snaží být co nejsympatičtější a věří, že si vyberete právě jeho. A tak často sklouzne k přetvářce.

Ověřte si své zájemce o pronájem: 5 tipů, jak postupovat
První dojem je důležitý, ale nerozhodujte se jen podle něj.

Nechte si pár dní na rozmyšlenou

Zájemcům nemusíte nic slibovat z minuty na minutu. Pokud pronajímáte svůj byt, poskytujete svůj majetek zcela cizímu člověku. A právě proto si zájemce více „prolustrujte“. Nenechte se ukolébat tím, že včas složil jistotu.

Jakmile budete mít všechny prohlídky za sebou, nechte si alespoň pár dní na rozmyšlenou. Zájemcům oznamte, že se jim ozvete do domluveného data. Až pak se dozví, zda jste je vybrali.

Čas mezi tím využijte k řádnému proklepnutí zájemců. Naštěstí žijeme v době internetu a informace jsou dostupnější než kdy dříve. Pokud se chcete o nějakém člověku dozvědět víc, stačí vám pár kliknutí a zabere to jen pár minut.

Uzavřete nájemní smlouvu elektronicky

Jakmile si vyberete budoucího nájemníka, čeká vás další fáze náročného papírování, podpisů a smluv. Tenhle krok si můžete značně urychlit a usnadnit díky naší eDomovnici, která veškerou potřebnou administrativu zařídí za vás. Návrh smlouvy, data, termín platby nájemného a záloh, fotografie stavu nemovitosti a měřidel, předávací protokol a další potřebné náležitosti. Smlouvu pak jednoduše podepíšete skrze SMS. A máte hotovo. Žádné papírování a skladování fyzických dokumentů.

5 způsobů, jak si prověřit zájemce o pronájem

Některé realitní kanceláře za vás zájemce zkontrolují a tuto službu nabízejí v ceně. Pokud však pronajímáte nemovitost na vlastní pěst, musíte do rejstříků a hlubin internetu nahlédnout sami.

Nebojte se, není na tom nic těžkého. Máme pro vás 5 tipů, kam kliknout a co hledat.

Veřejně přístupné databáze

V první řadě by vás měla zajímat finanční stránka věci. Tu si jednoduše ověříte ve veřejných databázích. Zjistíte, zda zájemce není v exekuci, insolvenci nebo není trestně stíhaný.

Pravděpodobně se nesetkáte s člověkem, který je v hledáčku Policie ČR. Jistota je ovšem jistota, a proto si nejprve zájemce prověřte v policejní databázi hledaných osob.

Dále přichází na řadu insolvenční rejstřík, ve kterém se přesvědčíte o bezdlužnosti zájemce. Služba je zdarma a hledat můžete podle jména, IČ, data narození nebo dalších parametrů.

Pokud chcete zjistit, zda na danou osobu není uvalena exekuce, využijte Centrální evidenci exekucí. Jedná se o seznam vedený Exekutorskou komorou České republiky.

K výpisu se dostanete:

  • přes internet,
  • v sídle Exekutorské komory,
  • nebo třeba na pobočce České pošty.

Potvrzení o zaměstnání a příjmech

Pronájem nezaměstnanému člověku nebo člověku bez prokazatelných příjmů je sázka do loterie. Můžete se sice zeptat, zda zájemce pracuje, ale nemáte jistotu, že vám odpoví pravdivě.

Požádejte zájemce o potvrzení od zaměstnavatele. Další alternativou je nahlédnutí do výpisu z účtu. Počítejte však s tím, že to zájemce může považovat za příliš důvěrnou informaci a výpis vám neposkytne. Má na to plné právo.

V případě, že zájemce podniká, si informace jednoduše ověříte na webových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu. Na webu najdete osoby samostatně výdělečně činné podle jména a příjmení, data narození, případně i sídla podnikání. Jak jsou na tom po finanční stránce se opět dozvíte z předloženého výpisu z účtu nebo daňového přiznání za předcházející rok.

Nastavte si pravidelné nájemné

Dobré vztahy a důvěru s nájemníkem lehce naruší pozdní úhrada nájemného nebo záloh. Tomu hravě předejdete s naší eDomovnicí, aniž byste investovali jedinou minutu vlastního času. Jednoduše si s nájemníkem domluvte termín úhrady a spárujte eDomovnici se svojí bankou. Ta už si pak včasnou platbu ohlídá a v případě potřeby upozorní nájemníka i vás, že došlo k prodlení. Jakmile nájemník zaplatí, opět dostanete avízo formou SMS.

Získejte kontakt na předchozího pronajímatele

Tento krok vám možná nevyjde, ale za zkoušku nic nedáte. Zeptejte se zájemce, proč opouští své předchozí bydlení a zkuste získat kontakt na předchozího pronajímatele. Ten vám poskytne všechny potřebné informace o zájemci z hlediska pronájmu.

Hodnocení berte s nadhledem. Bývalý pronajímatel může mít k nájemníkovi neoprávněné výhrady a může si i vymýšlet. V ideálním případě si o všem v klidu promluvte.

Využijte sociální sítě

Nejlepší způsob, jak poznat zájemce, jsou sociální sítě. Zpravidla se na nich dozvíte víc, než jste původně zamýšleli. Takové prověřování sice zachází do osobní roviny, ale často tak o člověku zjistíte přesně ty informace, které nejvíce potřebujete.

Mrkněte na Facebook, Instagram, Twitter nebo LinkedIn. Na základě několika statusů, fotek a komentářů si uděláte celkem přesnou představu o vašem budoucím nájemníkovi. Stejnou praktiku navíc využívá řada personalistů při náboru nových zaměstnanců.

Nestyďte si vyhledat zájemce o pronájem na sociálních sítích.

Všímejte si chování na prohlídce

O člověku mnohé prozradí jeho chování na samotné prohlídce a přístup. Zaměřte se například na následující věci:

  • Přišel zájemce s předstihem, nebo jste na něj museli čekat?
  • Jaký byl váš první dojem? Byl zájemce slušný a zdvořilý? Usmíval se na vás?
  • Jakým způsobem se choval k vašemu vybavení? Přistupoval k cizímu majetku s úctou, nebo jako by vše patřilo jemu?
  • Chtěl vidět nájemní smlouvu předem, aby se s ní mohl seznámit? Nebo ji bere jen jako zbytečnou formalitu?

Nebojte se položit nájemníkovi několik otázek

Při prohlídce nemovitosti jde hned o několik věcí. Představujete na ní nájemníkovi váš byt či dům, zodpovídáte všechny otázky, a hlavně poznáváte budoucího nájemníka.

Je samozřejmé, že se budete chtít zeptat na několik osobnějších otázek. Nedělejte z toho výslech. Ptejte se průběžně a přirozeně. Jedině tak totiž z daného člověka dostanete kloudné a pravděpodobně i mnohem upřímnější odpovědi.

A na co přesně se jej zeptat? Níže uvádíme alespoň několik tipů:

  • Pracujete, nebo studujete? V jakém oboru (případně v jaké společnosti)?
  • Jste ochoten nám nějakým způsobem doložit, že pracujete (výpisem z účtu/potvrzením od zaměstnavatele)?
  • Kde jste bydlel/a dříve
  • Jaký je důvod vašeho stěhování?
  • Proč máte zájem právě o tuto nemovitost?
  • Jak dlouho plánujete zůstat? Jaké máte plány do budoucna týkající se bydlení?
  • S kým budete v nemovitosti bydlet? Máte nějaké domácí mazlíčky? Kouříte?

Pokud nájemník nic neskrývá, bude s vámi spolupracovat a vyjde vám maximálně vstříc. Také rád doloží své příjmy i dodá kontakt na předešlého pronajímatele. Nebo navrhne nějaké alternativní řešení v případě, že to není možné.

Než uzavřete nájemní smlouvu, zeptejte se na vše, co vás zajímá.
Než uzavřete nájemní smlouvu, zeptejte se na vše, co vás zajímá.

Usnadněte si celý proces pronajímání

Najměte si naši eDomovnici, která si hravě poradí s jedním bytem i dvaceti nemovitostmi. ,Postará se o veškerou administrativu, ušetří vám čas, peníze i nervy. Je na ni opravdový spoleh. Nikdy nespí, nechybuje a udělá přesně, co po ní chcete. Navíc vám sama vytvoří šablony potřebných dokumentů a pak je uchová.

Stále s vámi téma resonuje?

Pojďme to společně probrat a nakonec myšlenky přetavit do praxe vaší eDomovnice. Napište mi na podpora@edomovnice.cz.