Obrátil se na vás nájemník s žádostí o povolení zřízení sídla v pronajatém bytě? Má na to právo a jak k tomu jakožto majitel nemovitosti můžete přistoupit? A jaký je rozdíl mezi zřízením sídla a provozovny v nájmu? Pojďme se podívat na to, jaká práva a povinnosti majitelé nemovitostí v tomto ohledu mají.
Proč nájemníci mohou chtít zřídit sídlo v pronájmu
V posledních letech dochází k rozvoji profesí, které lze provádět z pohodlí domova. Týká se to například grafiků, programátorů, copywriterů a dalších pracovních pozic. Osoby samostatně výdělečně činné potřebují mít sídlo podnikání. Jeho zřízení v pronajatém bytě přitom může dávat smysl z praktického hlediska.
Někteří nájemníci nemohou z různých důvodů zřídit sídlo podnikání na adrese trvalého bydliště (např. kvůli rodinným důvodům nebo velké vzdálenosti), a proto volí pronajatý byt. Pokud je adresa pronajatého bytu na lepším nebo reprezentativnějším místě, může to pro podnikání znamenat lepší image než použití trvalého bydliště, které nemusí mít takovou prestiž.
Je možné zřídit sídlo podnikání v pronajatém bytě?
Pokud má nájemník v nájemním bytě trvalé bydliště, nic nebrání tomu, aby zde měl také sídlo podnikání. Od vás jakožto majitele nemovitosti v tomto případě nepotřebuje žádný souhlas (za předpokladu, že to výslovně nezakazuje nájemní smlouva). A trvalé bydliště si může každý nájemník v pronajatém bytě zřídit i bez vašeho souhlasu. Rozdíl nastává jen tehdy, pokud by sídlo podnikání bylo zároveň i provozovnou.
Pokud ale má daná osoba trvalé bydliště jinde (například v bytě svých rodičů) a přesto by chtěla mít sídlo podnikání v pronajatém bytě, je potřeba živnostenskému úřadu prokázat právní důvod k užívání těchto prostor. To znamená, že se v tomto případě již bez vašeho souhlasu neobejde.
Provozovna v pronajatém bytě
Jako provozovna se označuje prostor, ve kterém je živnost konkrétně provozována. Provozovnu nemusí mít všichni podnikatelé, ale pouze ti, jejichž profese to vyžaduje. Například grafici či IT specialisté se bez provozovny přirozeně obejdou a tuto záležitost vůbec řešit nebudou. Na druhou stranu kadeřnice ji jistě potřebovat bude.
Pokud je provozovna umístěna v bytě nebo domě, jehož podnikatel není vlastníkem, může v něm živnost provozovat pouze se souhlasem vlastníka, spoluvlastníka či správce bytu nebo nemovitosti, pokud je tento správce k udělování tohoto souhlasu zmocněn.
Zajímavé situace pak mohou nastat třeba v případě, kdy se jedná o nesezdaný pár a byt patří jednomu z partnerů. Pokud druhý partner bude chtít mít v prostoru provozovnu, bude muset druhého partnera požádat o písemný souhlas.
Provozovnu je nutné viditelně označit
Pokud svému nájemníkovi dáte souhlas s umístěním provozovny do pronajatého bytu nebo domu, počítejte s tím, že ji bude muset viditelně označit (typicky nějakou cedulí). Nutnost označit provozovnu je dána zákonem. Toto označení musí zahrnovat:
- název firmy nebo jméno a příjmení podnikatele,
- identifikační číslo podnikatele a identifikační číslo provozovny,
- místo podnikání
- a otevírací dobu, pokud existuje.
Pokud podnikatel svou provozovnu neoznačí, hrozí mu pokuta až do výše 100 000 Kč. Proto si buďte jisti, že se tomu v případě vašeho souhlasu nevyhnete.
Proč nájemníkům sídlo podnikání (ne)povolit
Pokud se na vás nájemníci obrátí s dotazem, zda si mohou v nájemním bytě zřídit sídlo podnikání nebo provozovnu, je vhodné vzít v úvahu jednotlivá pro a proti.
Proč ANO
- U nájemníků, kteří si zřídí sídlo podnikání v pronajatém bytě, je vyšší pravděpodobnost, že v pronájmu zůstanou déle. To znamená stabilnější příjem pro vás jakožto pronajímatele.
- Zřízení sídla podnikání na adrese bytu nevyžaduje žádné technické úpravy ani dodatečné investice ze strany pronajímatele. Dalších poplatků se tedy obávat nemusíte.
- Byt, kde je možné zřídit sídlo podnikání, může být pro určitou skupinu nájemníků atraktivnější. Můžete tedy zasáhnout širší cílovou skupinu.
- Povolení zřídit sídlo podnikání může rovněž posílit vzájemnou důvěru mezi pronajímatelem a nájemníkem.
Proč NE
- Hlavním rizikem je situace, kdy se podnikateli nedaří a je na něj uvalena exekuce. V takovém případě může dojít k takzvané mobiliární exekuci, kdy mohou být zabaveny i věci dalších členů domácnosti nebo samotného pronajímatele, který pronajímá nemovitost jako vybavenou. Zabavené věci poté poškození musí vymáhat návrhem na vyškrtnutí věci ze soupisu. K těmto zabaveným věcem je potřeba dokládat doklady o jejich zakoupení a dokazovat, že skutečně patří vám a nikoliv nájemníkovi. Vždy doporučujeme si své zájemce o pronájem ověřit.
- Některé typy podnikání mohou zahrnovat vyšší provoz a časté příchody klientů. Kvůli tomu mohou v určitých případech narušit sousedské vztahy a způsobit stížnosti směrem na pronajímatele.
- Pokud budete chtít v budoucnu prodat nemovitost se sídlem podnikání, můžete kvůli této skutečnosti některé kupce odradit. V takovém případě budete řešit odvolání souhlasu s umístěním sídla. Čekání na to, až podnikatel sám změní své sídlo, přitom může být poměrně zdlouhavé a komplikované.
A co když je pronájem ukončen?
Pokud dojde k ukončení nájemní smlouvy, nájemníkovi přirozeně zaniká i právní důvod užívání prostor, ve kterých měl umístěno své sídlo či provozovnu. Po skončení nájmu proto musí nájemce bezodkladně rozhodnout o změně sídla.
Pokud si jako pronajímatel všimnete, že ke změně sídla u bývalého nájemníka nedošlo, můžete jej nejprve vyzvat k nápravě. Pokud to nazabere, můžete podat podnět na prošetření k rejstříkovému soudu nebo na příslušný živnostenský úřad. Nezapomeňte přitom přiložit kopii dopisu.
Závěrem
Zřízení sídla podnikání je možné i v pronajatém bytě. Pokud zde má nájemník trvalé bydliště, váš souhlas nepotřebuje. Pokud nikoliv, bez souhlasu se neobejde. Oproti tomu o souhlas s umístěním provozovny do pronajaté nemovitosti je nutné vlastníka požádat vždy.
Existuje samozřejmě několik důvodů, které hovoří pro i proti. Majitelé nemovitostí si tedy celou záležitost musí promyslet a zvážit, jak se budou k případným podnikatelům v pronajímaném objektu stavět.
V každém případě vám však se zjednodušením administrativy ohledně pronajímání pomůže naše eDomovnice. Neváhejte a vyzkoušejte všechny její funkce na 40 dní zcela zdarma.