Zahrada u pronajatého bytu a domu: v jaké míře s ní mohou nájemníci hospodařit?

Máte byt či dům a plánujete jej pronajímat včetně zahrady? V tom případě nezapomeňte vše podstatné specifikovat v nájemní smlouvě. A s nájemníky se domluvte na tom, k čemu konkrétně mohou prostor využívat a čemu se naopak mají vyhnout. V tomto článku se na celou záležitost podíváme podrobněji.

Vše je potřeba sepsat v nájemní smlouvě

V poslední době přibývá bytů, jejichž součástí je mnohdy menší či větší zahrada. S touto problematikou se však samozřejmě můžete setkat i při pronájmu rodinného domu. Pravdou přitom zůstává, že právě zahrada může u mnoha potenciálních nájemníků vzbudit o to větší zájem. Pokud je k tomu prostor aspoň trochu přizpůsobený, může zahrada po část roku sloužit k relaxaci a klidnému posezení. Její přítomnost jistě ocení i majitelé psů.

Oficiálně by však nájemníci neměli zahradu využívat v případě, že to není zakotveno v nájemní smlouvě. V praxi však situace mnohdy bývá taková, že majitelé nájemníkům užívání zahrady přislíbí jen ústně. A následně se může jednat o důvod vzniku nepříjemných sporů.

Sekání trávy je běžně v kompetenci nájemníka.
Sekání trávy je běžně v kompetenci nájemníka.

Jak zahradu specifikovat ve smlouvě

Pokud byt nebo dům pronajímáte se zahradou, v nájemní smlouvě shrňte veškeré podstatné náležitosti. To znamená, že zde zmíníte:

  • výměru zahrady,
  • účel
  • a specifikaci povoleného užívání.

Možná se na vaší zahradě nachází zahradní domek, gril, ohniště nebo třeba nábytek. I tyto náležitosti v nájemní smlouvě popište, stejně jako specifikujete vnitřní vybavení nemovitosti. Ideální je také vše podložit fotodokumentací, která bude součástí vašeho předávacího protokolu. S tímto úkolem vám skvěle pomůže naše eDomovnice.

Tímto způsobem předejdete veškerým nejasnostem a s nájemníky si potvrdíte, na co mají právo a na co naopak nikoliv. Je jasné, že budoucí nájemníci si budou chtít zahradu přizpůsobit k obrazu svému. Ale právě nájemní smlouva by majitele nemovitosti měla chránit před tím, aby se vaši nájemníci pustili do kácení obrovských stromů nebo třeba odstranění okrasného záhonu.

Obecně lze říct, že míra zásahu ze strany nájemníků by nikdy neměla přesáhnout možnosti návratu do původního stavu.

Domluvte se s nájemníky na způsobu využití zahrady

Pokud jako pronajímatel investujete nemalé množství financí a času do tvorby dokonalého anglického trávníku a nájemník přijde s úmyslem prostor překopat a pustit se do sázení rajčat, jistě nadšení nebudete.

Proto je vhodné v nájemní smlouvě specifikovat konkrétní způsob, jakým může být zahrada využívána. Jako majitel nemovitosti máte právo si říct, že zahrada může být využívána pouze k relaxaci a že změny neumožňujete. Nebo lze zmínit, že pěstování vlastních plodin lze realizovat pouze ve vymezeném prostoru s přesným popisem. Většina nájemníků pravděpodobně bude držet svou fantazii na uzdě. Nicméně vyplatí se být připraven, nežli poté (nepříjemně) překvapen.

Čas od času vyrazte na prohlídku

Jakožto pronajímatel máte právo pravidelně provádět kontrolu nemovitosti. V rámci ní můžete zkontrolovat nejen stav samotného bytu či domu, ale i zahrady. Možná během toho objevíte něco, co si žádá opravu či servisní zásah z vaší strany a budete moct včas zakročit. Zároveň se budete moct s nájemníky pobavit o tom, jak se jim v nemovitosti bydlí, zda jsou se vším spokojeni a jaké jsou jejich plány do budoucna.

Vždy ale myslete na to, že kontroly ze strany pronajímatele by neměly být obtěžující. V opačném případě totiž vaši nájemníci mohou požadovat slevu z nájmu.

Nájemníkům určete, k jakému účelu mohou zahradu využívat.
Nájemníkům určete, k jakému účelu mohou zahradu využívat.

Návrat zahrady do původního stavu

Stejně jako je zpravidla nutné uvést do původního stavu samotný byt či dům, týká se to i zahrady. I proto je fotodokumentace velmi důležitá. Díky tomu se vyhnete sporům ohledně toho, zda zde opravdu předtím stály dva stromy a ne tři.

Pokud pronajímáte zahradu s vybavením, nezapomeňte nafotit i to. Poškozené či dokonce chybějící vybavení při předání nemovitosti pak můžete řešit s vašimi nájemníky.

Závěrem

Pronájem bytu či domu se zahradou může být pro spoustu potenciálních zájemců obrovským plusem. Najednou budou moct těžit z ještě většího komfortu a užívat si kontakt s přírodou. Nevsázejte však pouze na ústní dohodu ohledně užívání a hospodaření. Vše podstatné si předem ujasněte a písemně zaneste do nájemní smlouvy.

V naší eDomovnici najdete kromě jiného vzor nájemní smlouvy, který lze ale velmi jednoduše upravit a potřebné náležitosti zde uvést. Využívat můžete také přehledné předávací protokoly včetně dokumentace nemovitosti a zahrady na jednom místě. Neváhejte a vyzkoušejte všechny její funkce na 40 dní zdarma.

Stále s vámi téma resonuje?

Pojďme to společně probrat a nakonec myšlenky přetavit do praxe vaší eDomovnice. Napište mi na podpora@edomovnice.cz.