Zvyšující se ceny energií a jak se s tím popasovat?

Ceny energií jsou už tak dost vysoko a neustále stoupají. Co jste dřív zaplatili za měsíc, teď protočíte za dva týdny. Jako pronajímatel jste se tak nedobrovolně ocitli v nelehké situaci. Na jedné straně musíte z něčeho zaplatit zálohy za energie dodavatelům, na druhé straně musíte zvednout zálohy i svým nájemníkům. Navíc hrozí, že vám nájemníci nezaplatí, utečou nebo ve snaze ušetřit způsobí nákladnou škodu.

Připravili jsme pro vás několik tipů, jak lehce zvládnout 4 nejčastější rizika zdražování energií. Dřív, než na ně opravdu dojde.

Ušetřit chce každý

Nájemníci na zdražování energií reagují různě. Jakmile se zaleknou vysokých cen, začnou jednat. Někdo vypojí nebo vypne elektrické spotřebiče, jiný utáhne kolečka radiátorů na minimum a raději navlékne svetr navíc. Někdo se cen nezalekne, ale vyúčtování ho srazí na kolena. A někdo za honbou na nižší částky svou nedbalostí způsobí pohromu. S našimi tipy předejdete všem katastrofám včas.

Riziko #1: Nájemník nemá peníze na úhradu vysokého doplatku za energie

Pro vás vzniká nelehká situace. Zálohy za energie zatím musíte poplatit ze svého a doufat, že nájemníci svůj dluh brzy uhradí. V opačném případě vás situace může dohnat až k soudu.

Co na to zákon?

Doplatek nájemce musí uhradit nejpozději do 30 dnů od doručení vyúčtování. Pokud nájemce nemá dostatečnou částku na účtu, doporučujeme vám nastavit přijatelnou výši pravidelných měsíčních splátek. Vám v tomto případě nezbývá, než splátky akceptovat.

Změňte výši záloh v reálném čase

Jednoduše nasdílejte vyúčtování za energie v naší eDomovnici. Ušetříte si čas při pozdější komunikaci. Nájemníci dostanou upozornění a v reálném čase se dozví o nové výši záloh, doplatcích nebo přeplatcích. To vše bez zbytečného papírování.

Riziko #2: Nájemník neplatí zálohy včas

Máte dvě možností. Ukončíte nájemníkovi smlouvu a najdete si jiného. Anebo zkusíte změnit přístup a vyřešíte situaci k vlastní i nájemníkově spokojenosti.

Co na to zákon?

Pokud nájemník neplatí včas, máte právo vypovědět nájemní smlouvu. Při každém dalším dnu po splatnosti naskakuje úrok z prodlení. Nájemní smlouva by měla obsahovat částku i den splatnosti záloh. V případě, že smlouva tyto informace neobsahuje, nájemník je povinen uhradit zálohy na každý měsíc předem nejpozději do pátého dne v měsíci. Výši úroku z prodlení pak určuje nařízení vlády č. 351/2013.

Mějte přehled o platbách

Jednoduše se zaregistrujte do aplikace eDomovnice, zadejte potřebné údaje a nastavte si pravidelné částky, které od svých nájemníků očekáváte. Při spárování aplikace s bankou uvidíte rozpis všech uhrazených i neuhrazených plateb.

Pokud dojde k prodlení platby, dorazí vám i nájemníkům upozornění formou SMS. V případě dalšího prodlení pak máte možnost skrze eDomovnici poslat předžalobní upomínku na email nájemníka.

Riziko #3: Nájemník předčasně ukončil smlouvu

Máme pro vás dobrou i špatnou zprávu. Dobrá zpráva je, že nájemník posoudil reálná rizika a odešel sám. Vyhnete se tak vymáhání doplatků. Špatná zpráva je, že musíte shánět nového nájemníka, což často bývá běh na dlouhou trať.

Co na to zákon?

Předčasné ukončení nájemní smlouvy musí nájemník podat písemně. SMS jsou však neplatné. Nájemník může smlouvu na dobu určitou vypovědět jen v případě, že se změnily okolnosti, při kterých byla smlouva uzavřena. Právní náležitosti výpovědi z nájmu najdete v § 2285 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku.

Ukončete nájemní smlouvu jedním kliknutím

Předčasné ukončení smlouvy se může pořádně zkomplikovat. Nájemník neví, kudy do toho a hledá vhodné dokumenty. Pro vás to znamená otravnou administrativu. Vyzkoušejte naši eDomovnici. Smlouvu ukončíte stisknutím jediného tlačítka. Vše proběhne elektronicky během pár minut. Vyčíslení i předávací protokol přijde nájemníkovi na email. Stačí se registrovat.

Riziko #4: Nájemník způsobil závadu

V takovém případě nemáte jinou možnost, než nájemníkům důvěřovat a doufat, že jim zdravý úsudek podobné počínání nedovolí.

Co na to zákon?

Pojištění odpovědnosti chrání nájemníka i pronajímatele před různými nehodami z nedbalosti. Patří sem například vytopená koupelna nebo poškození majetku souseda kvůli požáru. Pojištění zaručuje, že nájemce při podobné nehodě nehradí škodu z vlastní kapsy.

Připravte si podrobný soupis majetku

Při uzavírání nájemní smlouvy si připravte podrobný soupis majetku. Přiložte fotografie, veškerou dokumentaci i stavy měřidel. Protože se některé okolnosti mohou změnit, je fyzické uchovávání aktuálních dokumentů náročné. Vyzkoušejte sdílené prostředí eDomovnice, kam dokumenty jednoduše nahrajete. V případě potřeby nahrajete nové fotografie nebo doplňkové dokumenty. K obsahu bude mít přístup i nájemník, takže písemnosti nemusíte nikam doručovat.

Stále s vámi téma resonuje?

Pojďme to společně probrat a nakonec myšlenky přetavit do praxe vaší eDomovnice. Napište mi na podpora@edomovnice.cz.