Nové nájemní smlouvy. Nová výše pronájmu. Nové podmínky pro vaše nájemníky. Jak zvládnout případné změny v pronájmech, které ovlivní vaše práva, povinností i pohodlí? Poradíme vám, jak se se změnami co nejsnáze vypořádat, abyste neztratili nájemníky a nepřidělali si starosti navíc. Takhle nové podmínky pronájmů zvládnete během pár chvil.
Návrh číslo #1: Nájemní smlouvy navždycky a minimálně na tři roky
Současná situace pronájmů je prostá. Smlouva se obvykle uzavírá na rok, nebo podle toho, jak vám to vyhovuje. A pokud nájemník nedělá problémy, smlouvu přirozeně prodloužíte. Když se nájemník nechová slušně a porušuje pravidla nájmu, jednoduše smluvní vztah ukončíte. Buď po skončení platnosti nájmu, nebo kdykoli během té doby, a to s dvouměsíční výpovědní lhůtou.
Nový návrh na změnu občanského zákoníku by omezil opakované prodlužování ročních smluv. Vláda to popsala slovy: “Následující třetí a každá další nájemní smlouva by už musela být uzavřena v délce minimálně tří let nebo na dobu neurčitou.”
Pokud byste si rozhodli postavit hlavu, a přesto uzavřít “tradiční” pronájem na jeden rok, smlouva bude automaticky platit následující tři roky.
Na ochranu pronajímatelů přichází další návrh, který říká, že v případě nutnosti můžete vypovědět nájemní smlouvu na dobu neurčitou bez udání důvodu. Potíž je, že výpovědní lhůta by trvala 18 měsíců.
Co se s tím dá udělat?
Díky naší eDomovnici si jednoduše nastavíte délku trvání nájmu podle potřeby. Už nyní nájemní smlouvu můžete připravit na půl roku nebo deset let. Zabere vám to pár kliknutí, a navíc si konec platnosti nemusíte vůbec pamatovat. eDomovnice vám termín připomene s dostatečným předstihem, abyste stihli zajistit případné vyúčtování energií, přípravu předávacího protokolu a další nezbytnosti. Všechno vyřídíte z pohodlí domova, aniž byste nemovitost nebo nájemníka museli navštívit.
Stáhněte si náš e-book zdarma, kde se dozvíte, jak zlevnit a usnadnit správu pronajímaných nemovitostí. Ušetříte tak tisíce korun měsíčně a hodiny času.
Návrh číslo #2: Oprávněně vysoký nájem
V současné době si výši nájemného v podstatě určujete sami. Pokud chcete být lidoví a nabídnout levné bydlení, můžete. Pokud chcete více peněz nebo očekáváte brzké navrácení investic do nemovitosti, můžete si nájem zvýšit. Obvykle se však přihlíží k velikosti, stavu bytu a lokalitě. Díky tomu si snadno odvodíte, na kolik a kde nájem vyjde a kolik si budete účtovat vy.
Nový návrh zvažuje navýšení nájemného v souvislosti s rekonstrukcí nemovitosti. V praxi to znamená, že vláda očekává snížení energetické náročnosti bydlení. Například skrze izolaci nebo úsporné vytápění. Vámi investovaná suma se pak promítne do vyššího nájemného.
V případě, že by nájemník s výší nájemného nesouhlasil, je tu soudní cesta. Tam se však nehájí nájemník, nýbrž vy, jakožto pronajímajitel. Musíte dokázat, že výše nájmu je správně nastavená. A kdyby se nájemníkovi zvýšení ani tak nezamlouvalo, může vypovědět nájemní smlouvu. Během výpovědní lhůty se však cena nájemného nezvyšuje.
Co se s tím dá udělat?
V eDomovnici můžete sledovat, za jakou částku měsíčně pronajímáte metr čtverečný. Podle této částky zjistíte cenovou hladinu, ve které se v dané lokalitě pohybujete. Vedle toho si snadno zaevidujete všechny náklady na opravy a úpravy nemovitosti a jejího příslušenství, abyste měli pohromadě podklady pro budoucí navýšení ceny za pronájem. Zabere vám to jen pár kliknutí, a ani nevytáhnete paty z domu.
Ať už nastanou jakékoli změny v pronájmech, eDomovnice si s nimi hravě poradí.